-2.2 C
New York
Středa, 26 ledna, 2022

Buy now

spot_img

Dříve otroky bohatých, dnes svých myšlenek. Netrpíte kompulzivní poruchou?

Pokud bychom zabrouzdali do historie, zjistili bychom, že otroctví se s námi vleče už od nepaměti. Zatímco v minulosti naši předkové byli otroky bohatých, kteří potřebovali levnou, ne-li zcela bezplatnou pracovní sílu, dnes jsme spíše otroky svých myšlenek a také otroky práce. Prací, která může vyústit až ve workoholismus, se však zaobírat nebudeme. Zajímá nás předně takzvaná kompulzivní porucha, respektive kompulzivní chování čili stav, kdy se stáváme otroky našich myšlenek, jež nám neustále kolují v naší mysli. 

Kompulzivní porucha má mnoho příznaků. Patří k nim například opakované kontrolování sporáku předtím, než vyjdeme z domu. Také jsou jistým symptomem i vtírané myšlenky, které pojednávají o smrti našich blízkých, nebo časté mytí rukou, z čehož může vyplynout až nepříjemná vyrážka. Že je vám něco z toho povědomé? Pak jste možná vy člověkem, kterého kompulzivní porucha nenechá v klidu. 

Úzkostné onemocnění typické dotěrnými myšlenkami

Pokud hovoříme o kompulzivním chování, mluvíme o úzkostném onemocnění, pro které jsou ony dotěrné myšlenky naprosto typické. Bohužel tyto myšlenky často mají dohru – plyne z nich strach, který se následně překlenuje v úzkost. Tu se pak pacienti snaží řešit právě zmiňovanými činnostmi, jako je neustálá kontrola toho, zdali byly dveře zamčeny či nikoliv. Neustálé přesvědčování se vede k jisté úlevě. 

Porucha, která se objevuje i u dětí

Je třeba konstatovat, že kompulzivní chování se může objevit i u těch nejmenších. U dětí je však problém trochu složitější než u dospělých jedinců. S tím spojené jsou například problémy ve škole nebo postupná ztráta sebevědomí. Dítě může mít problémy se vztekem nebo kontrolou. 

Pokud něco z výše uvedeného evidujete u svých dětí, stojí za zvážení návštěva lékaře, který provede test.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles