Těžko najít někoho, kdo nikdy neslyšel o pojmu „pojistka na blbost“. Jedná se o pojištění, které chrání při neúmyslně způsobených škodách v občanském životě. Pro pracovní prostředí existuje obdobně zaměřené pojištění, které kryje škody způsobené zaměstnancem vůči svému zaměstnavateli. Oproti pojistce pro běžný život má však určité odlišnosti, především se diferencuje v maximální pojistné částce i ve spoluúčasti.
Nehody v práci
O kterých škodách v zaměstnání je řeč? Může jít o poškození přiděleného mobilního telefonu nebo notebooku pádem nebo politím. V laboratoři může dojít k rozbití laboratorních vah nebo jiného měřícího přístroje. V terénu naopak hrozí riziko defektu na pracovním nářadí vlivem nepozornosti nebo jiného karambolu. Neméně časté jsou škody na firemních vozech, které jsou hojně využívány pro služební cesty. Při všech škodách má zaměstnavatel právo po zaměstnancích požadovat náhradu škody.
Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Po stanovení její výše může podle zákoníku práce zaměstnavatel požadovat až 4,5násobek hrubé měsíční mzdy před vznikem události. Ke škodě však musí dojít při výkonu zaměstnání a zaměstnanec musí mít dané činnosti v pracovní náplni. Při hrubém příjmu 30 000 korun může tedy zaměstnavatel vymáhat až 135 000 korun, což jsou nemalé peníze. Jednoznačně výhodnější je mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli.

S platností po celém světě
S ohledem na možnou částku, kterou může zaměstnavatel požadovat, je maximální pojistná částka stanovena na 500 000 korun. Spoluúčast je vždy povinná, ale její výši si lze upravit při uzavírání smlouvy až do výše 5 000 korun. Vybrat si lze u ERGO pojišťovny ze tří různých variant s ohledem na náplň práce a možnost užívání firemního vozu k výjezdům, případně i k soukromým jízdám. Výhodou pojištění je celosvětová platnost, hodí se proto i pro zaměstnance vyjíždějících na služební cesty.