-0.2 C
New York
Středa, 26 ledna, 2022

Buy now

spot_img

Chovatelé koní – buďte na pozoru!

Patříte mezi vášnivé chovatele koní nebo si plánujete nějakého pořídit? Připravte se na to pořádně. Starat se o toto vznešené zvíře není jen tak. Kůň potřebuje správnou péči. V současnosti jsou velkým problémem alergie. A to i u lidí a domácích zvířat. U koní obecně je tento stav způsoben vystavením chemikáliím, horšímu ovzduší nebo vystavením stále nové stravě.

Alergická reakce je sama o sobě nebezpečná. V nejhorších případech může končit až smrtí. Buďte tedy na pozoru!

Druhy alergií

Alergie rozdělujeme na několik druhů. Způsobují velmi podobné obtíže, avšak z jiných příčin. Chovatelé by měli zvýšit svojí pozornost zejména v jarním období. V tuto dobu je častá takzvaná letní vyrážka způsobena drobným hmyzem nebo dušnost, kterou mohou vyvolat všudypřítomné pyly a roztoči. Alergie jsou ale také důsledkem dědičných dispozicí.

Dušnost

Dušnost patří mezi nejčastější projev alergie. Tzv. dušní koně mají problémy s plícemi. Podobně jako astmatici. Záchvaty vyvolává prach ze sena, pyly a průmyslové inhalace. Záchvat může být tak akutní, že kůň nesnesitelně kašle a sýpe. Není-li léčena, může dušnost končit smrtí. Na druhou stranu je možné ji vyléčit.

Letní vyrážka

Letní vyrážka je nejčastější v teplém období jara a léta. Právě tehdy se objevuje ten nejobtížnější hmyz. Reakce se spouští, když hmyz koně pokouše. Alergeny se vyskytují v hmyzích slinách. Nestává se tak hned, ale po opakovaném kousnutí.

Když se dostane pokožka do kontaktu s alergenem, zachvátí koně nesnesitelné svědění. Zvíře se začne chovat velmi nervózně až zběsile. Pocitu svědění se snaží zbavit třením o hrazení, stromy, stěnu. Vykusuje si pokožku nebo se škrábe kopytem.

Alergologické testy

V případě zjištění těchto symptomů, je nejlepším řešením dojít se zvířetem na alergologický test.

Navštivte náš web https://www.genomia.cz pro více informací!

 

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles