5.3 C
New York
Sobota, 3 prosince, 2022

Buy now

spot_img

Let horkovzdušným balonem

Let horkovzdušným balonem

Horkovzdušný balon (ať již s dlouhým či krátkým o/ó – obojí je správně), tedy nejčastěji používaný balón v dnešní době, se odborně nazývá také aerostat, a asi víte, že byl vyvinut již ke konci 18. stol. francouzskými bratry Montgolfiéry (proto se také někdy balónu po nich říká i v češtině montgolfiéra). Přestože se již dříve pokoušel světoznámý Leonardo da Vinci o vynález i konstrukci stroje, který by létal a dal tak člověku stejně jako ptačím letcům v přírodě křídla a moc se vznášet, a popsal to do detailů ve svých všeobecně nadaných spisech, přičemž jeho přístroj vzdáleně připomínal dnešní helikoptéru, až teprve balón jako první nechal vzletět prvního člověka do vzduchu (předtím se ještě experimentovalo při vzletech balonem se zvířaty kvůli podezření z otravných látek ve výše položené atmosféře). Dle názvu je patrné, že je poháněn horkým vzduchem nebo případně propanem či směsí propan-butanu či LPG, na rozdíl od později vynalezené a z historie známé nehodovější vzducholodě, jež je poháněna héliem neboli vodíkem.

Rizikovost při letu balonem

Let balonem je poměrně bezpečný a málo rizikový, zvlášť při dnešních vymožených technologiích, neboť se konstrukčně vyvíjel více než století. Byl pak vytlačen právě vzducholoděmi a ještě později zejména mnohem rychlejšími letadly, avšak se znovu vrátil do módy v 70. letech 20. stol. především pro reklamní a rekreační účely.

Pohled při letu balonem je lepší než pohled z koňského sedla

Let balonem s pohledem shůry na malebné části na terén, přírodu a zástavbu naší země je moc krásná a delikátní záležitost, a nenahradí ho ani pohled z koňského sedla, o němž se praví, že je nejúžasnější na světě. Nesmíte mít ovšem strach z výšek! Přitom přestože byl vykonán rekord s vystoupáním balonu do výše blížící se až 40 000 m. n. m. a byl při něm poprvé zvládnut i rekord v parašutistickém seskoku pokud jde o rychlost pádu a tím také (rovněž poprvé) byla překonána rychlost zvuku v r. 2012, zpravidla se pro vyhlídkové účely létá mnohem níže.

Press Media

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles