-0.2 C
New York
Středa, 26 ledna, 2022

Buy now

spot_img

Víte, jak vyřešit pracovní úraz?

Do podnikání se dnes hrne opravdu mnoho lidí. Důvodem je fakt, že lidé se chtějí postavit na vlastní nohy, chtějí si sami organizovat svůj čas. Pravdou však je, že podnikání není nic snadného, je nutné splňovat mnoho věcí a povinností. Například je třeba mít vyřešené BOZP a požární ochranu, jinak hrozí opravdu velké pokuty. Do BOZP a PO také spadá to, jak vyřešit úraz na pracovišti, respektive pracovní úraz. Víte, jak ho vyřešit, když tedy podnikáte?

Nejdříve je třeba si definovat to, co to vlastně pracovní úraz je. Pokud hovoříme o pracovním úrazu, hovoříme o poškození zdraví nebo smrti, které byly způsobeny zaměstnanci, a to nezávisle na jeho vůli krátkodobým, dlouhodobým nebo násilným působením vnějších vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v souvislosti s pracovními úkony.

Mnozí lidé si bohužel často pletou, co je a co není pracovní úraz. Je třeba si tedy říct, co pracovní úraz není. Pracovní úrazem se nerozumí újma na zdraví, ke které došlo mimo pracoviště nebo mimo pracovní dobu. Například úraz při polední pauze, který se nestal v jídelně nebo jinde na pracovišti, není pracovním úrazem.

Co musí zaměstnavatelé udělat v případě pracovního úrazu?

Pokud dojde k pracovnímu úrazu, zaměstnavatel je povinen udělat několik věcí, a sice v případě potřeby poskytnout první pomoc a následně musí provést opatření k zábraně vzniku dalších škod na zdraví nebo případně na majetku. Taktéž je třeba zajistit místo úrazu, tedy ponechat místo úrazu v původním stavu (případně je třeba zdokumentovat vzniklé škody). A samozřejmě se musí úraz následovně ohlásit, a to buď státnímu zástupci, nebo příslušnému útvaru Policie České republiky. Taktéž je třeba to nahlásit Inspektorátu práce, pokud je hospitalizace zaměstnance delší pěti dnů. Následuje šetření příčin a okolností vzniku úrazu.

Nechte to na odbornících

Vyřešit pracovní úraz opravdu není nic snadného, proto si raději povolejte odborníky z Extérie, kteří se vám postarají o vše, co s BOZP a PO souvisí.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles